امیرحسین دادگستر

AMIR HOSSEIN DADGOSTAR

امیرحسین دادگستر

AMIR HOSSEIN DADGOSTAR

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات
  • ۱۴۰۱/۱۰/۲۹ ۱۴:۲۵:۲۹ - منصور پارسا نژاد
    ...

 

 

قبل از نگارش طرحنامه لازم است مسئله تحقیق خود را بنویسید.

نوشتن مسئله تحقیق:

بيان مسئله

تعریف مسئله: مسئله یعنی اینکه شما یه مشکلی یا یه چالشی یا یک سوالی تو ذهنتون وجود داره و به دنبال حلش هستید. 

مثلا می‌خواهید بفهمید چه رشته دانشگاهی براتون بهتره یا چه نوع درختی برای کاشتن در حیاط خانه شما بهتره و... 

​​​در پژوهش باید مسئله ای را انتخاب کنید که ارزش صرف انرژی، وقت، هزینه و... را داشته باشد.

در بیان مسئله به این ترتیب عمل کنید:

1-بیان مقدمه ای کوتاه و مرتبط به مسئله برای ورود به بحث. 

2-در مورد مشکل یا چالش یا سوالی که وجود دارد توضیح دهید. 

3-ارزش حل این مسئله چیست. 

4-چند نمونه فرضیه به عنوان دلایلی برای مسئله بنویسید. 

 

مثلا کارگران یک شرکت به خوبی کار نمی‌کنند و مدیر شرکت متوجه این موضوع می‌شود( مسئله ای برای رئیس شرکت بوجود می آید که چرا کارگران کار مطلوبی ندارند ) در بیان مسئله با مطرح کردن این موضوع که کارگران فعالیت مطلوبی ندارند در ادامه ارزش حل این مسئله هم بنویسید( ارزش حل این مسئله اینه که با کار نامطلوب، کیفیت کار و محصولات و فروش پایین می آید و باعث ورشکستگی شرکت می‌شود و با حل این مسئله می‌توان تدابیری اندیسید که از ورشکستگی شرکت جلوگیری کرد) در ادامه چند مورد فرضیه هم برای وضع موجود مطرح کنید مثلا شاید حقوق کم است یا شاید کارگران خسته شده اند یا.... 

بعد از فهمیدن اینکه دلیل کار نامطلوب حقوق اندکی است که به کارگران داده می‌شود  دوباره مسئله جدیدی با وجود می‌آید و آن هم این است که چه فکری باید کرد و چه مقدار حقوق افزایش پیدا کند یا اینکه تعداد کارکنان زیاد است و.... 

 

بعد از این مرحله که محقق می‌فهمد دنبال چه چیزی هست به نگارش طرحنامه می پردازد:

نمونه برگه ساده طرحنامه برای نگارش مقاله طلاب⬇(A4)

دریافت فایل word

دریافت فایلpdf

نمونه تکمیل شده از طرحنامه⬇️⬇️⬇️برای مشاهده روی عکس کلیک کنید

 

برای مشاهده فایل های کامل طرحنامه نویسی و مقاله نویسی+جزوه+برنامه اندروید اینجا کلیک کنید

متون قرمز رنگ به شما بیشتر کمک خواهد کرد

به طور خلاصه طرحنامه عبارت است از:

الف- انتخاب موضوع:(همان چیزی که می‌خواهید در موردش مقاله بنویسید-مثلا اگر می‌خواهید در مورد تاثیر حجاب در استحکام خانواده، مقاله بنویسید موضوع شما همین است.)البته توجه داشته باشید موضوع همان عنوان نیست اما 99 درصد به یکدیگر شباهت دارند. 
1- برای شروع هر تحقیقی، محقق باید موضوع و مساله ای را برای پژوهش انتخاب نماید .
محقق باید توجه داشته باشد که نتیجه تحقیق در موضوع انتخابی، ارزش صرف وقت و انرژی را داشته باشد.
محقق باید با توجه به امکاناتی که دارد موضوع و عنوآنی را برای پژوهش انتخاب کند و البته انتخاب عنوآن اصلی مقاله که بر مقاله درج میشود در پایان نگارش مقاله صورت میگیرد. (امکاناتی مثل دسترسی به کتاب،استاد راهنما،منابع علمی،انگیزه کافی،وقت و زمان کافی ،کامپیوتر،نرم افزار،بودجه یا هرچیزی که به آن نیاز دارد)
2- عنوان تحقیق باید صریح، دقیق و به دور از ابهام، در جملاتی کوتاه و عاری از زوائد و در محدوده خاص انتخاب گردد.
3- موضوع باید جزئی باشد تا تبیین مسئله و نتیجه گیری از آن در زمانی کوتاه صورت بگیرد البته نباید آن قدر محدود و جزئی باشد که جست و جو و جمع آوری مطلب دشوار گردد.
4- محقق باید به دنبال موضوعی باشد که دانش، مهارت تخصصی و توانایی پژوهش در آن موضوع را داشته باشد و به آن موضوع علاقه داشته باشد.
5- محقق قبل از پیشنهاد موضوع، باید مطالعات مقدماتی انجام دهد تا دریابد آیا موضوع انتخابی در حد مقدورات، قابل تحقیق است و منابع اطلاعاتی مورد نیاز آن قابل دسترسی می باشد و از جهت فرصت در مدت زمان تعیین شده می تواند آن را به نتیجه برساند یا نه؟
بعد از انتخاب موضوع و تایید عنوان توسط استاد راهنما و انجام برسی های اولیه باید واژه های کلیدی را با دقت فراورآن انتخاب کنید
این واژه ها اگرچه گاهی چند کلمه بیشتر نیستتد اما مروری کامل بر محتوای مقاله هستند و مانند فهرستی کلی عمل میکنند.

 

ب- تعریف و تبیین موضوع:(فرض کنید می‌خواهید برای شخص دیگری به صورت دقیق توضیح دهید موضوع شما چیست و  میخواهید چه کاری انجام بدهید، همان چیزی به او می‌گویید اینجا بنویسید)
 محقق باید تعریف اصطلاحی موضوع انتخاب شده را بیان کند و سوال اصلی را که به دنبال پاسخ دادن به آن است  توضیح دهد و به صورت واضح و دقیق بیان کند که درصدد حل چه مشکل و پاسخگویی به چه پرسشی است.
از طرف دیگر یک موضوع ممکن است در علوم مختلف و حتی در یک علم، از زاویه ها و جنبه های مختلف قابل بحث و بررسی باشد بنابر این باید گفته شود که از چه جهاتی به موضوع پرداخته میشود.
  به نسبت با موضوع تحقیق  قسمت هایی که لازم به مطالعه هست باید تعیین شود.

 ورد پرکاربرد شرکت گوگل مناسب گوشی اندروید( توصیه به نصب)

ج- ضرورت و اهمیت موضوع.(فرض کنید شخصی از شما سوال کرده که این موضوعی که انتخاب کرده ای به چه دردی میخوره؟ و شما می‌خواهید اهمیت و ارزش تحقیق پیرامون این موضوع را بگویید، همان چیزی به او می‌گویید اینجا بنویسید)
(خلا چیست؟)در این قسمت باید توضیح داده شود که انجام این تحقیق چه اهمیتی دارد و چه ضرورتی باعث شده است که این موضوع به عنوان تحقیق انتخاب گردد و با نوشتن این مقاله چه مشکلی برطرف میشود یا چه خللی رفع میشود یا کمبودی جبرآن میشود؟... برای مثال ضرورت مقاله ای که بازی های فکری در مدرسه را ترویج میدهد (نبودن بازی های فکری صحیح )(دور شدن دانش آموزآن از فضای حقیقی و بازی های فکری در فضای حقیقی و...)

 

د- اهداف تحقیق:( چرا دارید پیرامون این موضوع تحقیق میکنید و هدف شما از انتخاب این موضوع چیست)
در این قسمت باید بگوییم انتظار داریم بعد از نوشتن این تحقیق به چه نتایجی دست پیدا کنیم؟  هدف محقق از انجام این تحقیق چیست؟          بیان اهداف تحقیق به شما کمک میکند که به مباحثی که مورد نیاز نیست نپردازید.
 چه کاری در موضوع یاد شده می خواهد انجام دهد؟ نیت محقق از انجام چنین تحقیقی چیست؟     نتایج حاصله از این تحقیق چه مشکلی را حل خواهد کرد و به درد کدام یک از موسسات و مراکز خواهد خورد و کیفیت استفاده از آن چگونه خواهد بود؟ مثلا هدف از یک تحقیق میتواند ارائه تحقیق به مراکز علمی و ارائه مقاله ای جامع و علمی برای رشد دانش آموزآن در زمینه بازی های فکری باشد 

 

ه- پیشینه تحقیق:(قبلا چه کتاب ها یا مقالاتی در این زمینه نوشته شده است؟)-برای مقالات سطح یک لازم نیست حتما فرق بین مقالات خود با مقالات پیشین را بنویسید چون مقالات شما آموزشی هست و بالاخص در پایه های پایین که تازه با مقاله نویسی آشنا شده اند( برای پیدا کردن پیشینه تحقیق میتوانید برنامه محقق یار را از طریق این ⬅️لینک➡️ دانلود کنید)
در این قسمت پژوهشگر باید به معرفی اولین کتاب ها در  مورد موضوع انتخاب شده را  با ذکر نام و نام خانوادگی نویسنده و سال نوشتار کتاب بیان نموده و در ادامه چند نمونه از کتاب ها و مقالات در موضوعی که انتخاب کرده را نام ببرد و بهترین اونها را مشخص کند و اشاره کند چه ایرادی به تحقیق انجام شده وارد است که محقق میخواهد برای بار چندم این موضوع را بنویسد.
یا چه ویژگی تحقیق او دارد که در دیگر تحقیق ها نیست و... 
یا بگوید که چه تفاوتی میان تحقیق او با دیگر تحقیق ها وجود دارد. 
🌻اگر در مورد موضوع مورد نظر کتاب، مقاله یا پایان نامه ای تاکنون نوشته نشده است باید محقق توضیح دهد که تالیف و تحقیق مستقلی در این موضوع انجام نشده و تنها در لابلای کتابهای دیگر می توان از این موضوع سراغ گرفت.

 

ط- سوالات تحقیق(سوال اصلی همان موضوع تحقیق به صورت سوالی است و سوالات فرعی همان تیتر های هر بخش از مقاله هستند)( برای به دست آوردن سوالات فرعی کافی است موضوع را بارش فکریِ سوال بدهید و سوالات مورد نظر و مهم که مرتبط به موضوع هست و شمارا به جواب می‌رساند انتخاب کنید)
سوالات تحقیق را می توان به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم کرد.
سوال اصلی:
دغدغه نویسنده بوده و در پی تحقیق خود به دنبال حل این سوال است سوال اصلی همان عنوان تحقیق بصورت سوالی می باشد توجه داشته باشید که سوال اصلی باید یک سوال بوده و در وسط آن از حرف” واو” استفاده ننمایید و همچنین با آیا شروع نشود و جواب آن با بله و خیر داده نشود.
سوالات فرعی:
نویسنده برای اینکه به سوال اصلی جواب دهد آن را به چند سوال جزئی و فرعی تجزیه می کند که در رابطه و محدوده سوال اصلی باشد که هر سوال فرعی بخش ها یا فصل های تحقیق را تشکیل می دهد. سوالات فرعی هم باید مربوط به ابعاد مختلف موضوع تحقیق بوده و شایستگی طرح در ابتدای فصلها را داشته و پاسخ به آنها، دستیابی به پاسخ سوال اصلی را ممکن می سازد.
بین سوالات فرعی باید رابطه و نظم منطقی وجود داشته باشدبه نحوی که ورود به هر فصلی متوقف بر عبور از فصل قبل باشد.

 

ع-روش تحقیق(بنویسید که چطوری می‌خواهید این تحقیق را انجام بدهید، مثلا بگویید میخواهم بروم در کتابخانه و کتاب های مرتبط را بخوانم و... )حتما لازم نیست اسم رَوِش خود را هم بنویسید.همینکه رَوِش خودتون هم بگویید کافی است.( سخت نگیرید)
اینکه محقق بر چه اساس و معیارهایی به جمع آوری مطالب خود خواهد پرداخت. 
در واقع میخواهید بگویید که چطور میخواهم تحقیق کنم و مطالب را جمع آوری کنم و می‌خواهم چه کار کنم:

1- تحقیق بنیادی: تحقیقی که به قصد کشف حقایق بیشتر انجام می شود.
2- تحقیق کاربردی: تحقیقی که به قصد رسیدن به وضع بهتر انجام می شود
3- تحقیق تاریخی:به قصد بررسی گذشته انجام می گیرد.
4- تحقیق توصیفی: تحقیقی که فقط در سطح توصیف و تبیین موضوع انجام می شود.
5- تحقیق تحلیلی: تحقیقی است که برای کشف علل و عوامل خاصی در رابطه با موضوع انجام می شود.
6- تحقیق تجربی: تحقیقی که از طریق تجربه و آزمایش به هدف می رسد.
7- تحقیق میدانی: تحقیقی که از طریق مشاهده و نمونه بردراری آماری قصد رسیدن به هدف را دارد.
8- تحقیق کتابخانه ای: تحقیقی که از طریق بررسی مدارک و اسناد و منابع متون به دنبال دستیابی به هدف خود است.

 

ق-سازماندهی تحقیق
در این قسمت باید فصل بندی ها و تقسیم بندی ها و تعیین مکان و شیوه چینش مطالب در مقاله صورت بگیرد.                                                                  در واقع شما باید ذکر کنید که مطالب را به چه شکلی و بر اثاث چه تقسیم بندی در مقاله قرار میدهید مثلا اول باید کدام مطلب را بیارید و سپس کدام را و..(تیتر هر مطلب را ردیفی پشت سر خم بنویسید،مثلا شماره هرکدام از فیش ها را)

 

غ-منابع تحقیق
در این قسمت باید منابعی که قرار است به آن رجوع شود ذکر شود.
منابع تحقیق میتواند به صورت مِیدانی(مصاحبه،گزارش،تست،پرسش و..) یا کتابخانه ای(رجوع به کتاب) باشد.
برای یافتن منابع تحقیق میتوان از اساتید ، کتب مرجع ، جستجوی اینترنت ، استفاده از مقالات مشابه و... استفاده کرد.
بعد از جمع آوری منابع ، آنان را در برگه ای بنویسید و با توجه به اهمیتی که دارند اولویت بندی کنید و سپس به ترتیب اولویت بندی ، آنان را در منابع بنویسید.
استفاده از نرم افزارهایی مثل نرم افزار های نور و پایگاه های اینترنتی مثل کتابخانه فقاهت و قائمیه و ویکی فقه و ویکی شیعه و ویکی نور و پایگاه مقالات و کنفرانس های تخصصی و.... بسیار حائز اهمیت است و سرعت بسیاری به پژوهش شما میدهد. 

 

م: فرضیه های تحقیق
اظهارات و پیش بینی هایی موقت به سوال پژوهشی است که در مراحل بعدیِ تحقیق، درستی یا نادرستی آن مورد ازمایش قرار می گیرد. 

 

نکته مهم-فیش برداری
برگه های یک شکل و یک اندازه ای  که خلاصه مطالعاتِ مهمِ تحقیقات در آن یادداشت می شود تا بتوان به آسانی و در زمانی کوتاه و با ُاسلوبی خاص و منظم از آن بهره بُرد..
فیش برداری مهمترین عمل در مراحل پژوهش است.
فیش برداری مثل یاداشت برداری است . فیش ها را باید با توجه به نیاز خود به صورت خلاصه یا نوشتن کامل مطلب و یا نوشتن مطالب مهم نگاشت.
فیش ها در بردارنده هر یک از مطالب مهم و کلیدی و یا سوالات و مطالبی است که در بدنه مقاله می آورید.

 

کلمات کلیدی: فرض کنید می‌خواهید مقاله خود را در اینترنت سرچ کنید، از چه کلماتی استفاده می‌کنید؟ همان ها می‌شوند کلمات کلیدی(کلید واژه ها مثل هشتک هایی هستند که زیر پست های اینستا میزنن)فرض کنید می‌خواهید برای مقاله خود هشتک بزنید. 
مثلا وقتی می‌خواهید مقاله برسی جایگاه بردگان در دین اسلام را سرچ کنید تا بالا بیاید از کلماتی مثل(برده داری در اسلام، جایگاه بردگان در دین اسلام، شرافت کنیز و برده، و... )
اینها می‌شوند کلمات کلیدی یا همان کلیدواژه ها
کلیدواژه ها بین 3تا7 کلمه هستند که مثل فهرست کلی مقاله می‌مانند و شما با نگاه به این چهار یا پنج کلمه می‌فهمید این مقاله در مورد چه چیزی دارد حرف میزند

توجه فرمایید تمام فرم ها و مطالب ارائه شده جنبه آموزشی و مختص به سطح یک حوزه است و ربطی به طرحنامه ای که باید در سطح سوم و چهارم تحویل بدهید ندارد

اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم

نظرات  (۸)

سلام و خدا قوت
مطالب بسیار کاربردی آسان و راه‌گشاست.دعا کنید که بتوانم در پیاده سازی آن با مشکل مواجه نشوم.باز هم سپاس
پاسخ:
سلام علیکم
از نظر شما سپاسگزارم
الحمدلله که رضایت دارید 
ان شاء الله که به مدد الهی کار برایتان آسان خواهد بود.

۰۹ بهمن ۰۱ ، ۲۲:۴۵ کریم رضائی
سلام
وقتتون بخیر
واقعاً قابل استفاده بود، ولو اینکه حقیر سطح عالی هستم ولی مرتبط بود بحمدالله.
خداقوّت
پاسخ:
سلام. بسیار متشکرم از نظر شما. پاینده و پیروز باشید. 
با سلام توضیحات خیلی خوب و قابل استفاده والبته مختصر و مفیدبیان شده ممنون اجرکم عندالله .
پاسخ:
عرض سلام و ادب و احترام. از رضایت شما خوشحالم.
عرض سلام مجدد ، ممنون از شما . ممنونم لطف کردید چشم. اجرتون با خدا
عرض سلام و احترام مجدد،
یک دنیا ممنونم.خیلی لطف بزرگی کردید.ممنونم از اینکه به سرعت پاسخ دادید و به نظرات مخاطبین سایتتون اهمیت می دهید. واقعا جز دعا در حقتون ،برای اخلاصی که در عمل دارید و لطفی که کردید نمی تونم انجام بدهم.اجرتون با خدا.
ممنونم از سایت خوبتون .
پاسخ:
عرض سلام و ادب.بسیار متشکرم از لطف شما. جسارتاً بنده برخی از جاهای فایلی که قبلا در پیوست پیام براتون فرستادم را دوباره ویرایش کردم.
 از فایل جدید استفاده بفرمایید.
سلام علیکم خیلی ممنونم لطف بزرگی کردید ، کاش یک نمونه طرح نامه هم می گذاشتید .
پاسخ:
سلام ممنونم از لطف شما.
نمونه تکمیل شده از طرحنامه بارگذاری شد. 
۲۳ آذر ۰۱ ، ۱۳:۰۰ فاطمه یثربی
مقاله نویسی هم دارید؟
پاسخ:
سلام بله لینکش در همین صفحه هم گذاشته شده
۱۴ آبان ۰۱ ، ۱۰:۱۴ علیرضا بدویی
ممنون
مخصوصا بابت توضیحات و طرحنامه ساده ای که طراحی کردین
پاسخ:
متشکرم 

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی